Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń gospodarczych, które dotknęły nas po kieszeni. Co więcej, wiele z nich nadal odbija się echem w portfelu. Przypomnijmy zatem w skrócie co się działo.

  • Początek roku był obciążony lockdownem. Zamknięcie gospodarki przyniosło katastrofalne skutki dla branży hotelowej, gastronomicznej, kulturalnej i eventowej. Niektórzy właściciele prowadzili działalność pomimo zakazu, a w mediach pojawiła się akcja  #OtwieraMY.
  • Czechy skierowały do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew przeciwko Polsce za wydanie zgody na rozbudowę kopalni węgla brunatnego w Bogatyni. Rozmowy trwają do dziś, mimo, że TSUE wezwał Polskę do natychmiastowego przerwania wydobycia węgla w Turowie do czasu rozstrzygnięcie sprawy, a następie nałożył karę w wysokości 500 euro dziennie za niezastosowanie się do tej decyzji.
  • W marcu podczas przeprawy przez Kanał Sueski, utknął ważący ponad 200 ton kontenerowiec powodując tym samym ogromne straty dla światowej gospodarki. Blokada trwała dwa tygodnie, zatrzęsła międzynarodowym rynkiem dostaw oraz wywindowała ceny ropy naftowej. Przypomnijmy, że Kanał Sueski obsługuje ponad 10 proc. światowego handlu morskiego oraz podobną ilość przesyłek ropy i jest obecnie najszybszą drogą transportu między Europą, a Azją.
  • Ogłoszono założenie krajowej reformy Polski Ład. Są to m.in.: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, państwowe dofinansowania wkładu własnego w kwocie uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie, możliwość budowy domów do 70 mkw. bez zezwolenia.
  • Pojawił się nowy wariant korona wirusa – Delta. Tym samym przyćmił szanse na szybkie wygaszenie pandemii. Odmiana ta okazała się pierwszą z serii coraz groźniejszych mutacji wirusa. Wiele państw wprowadziło ponowne restrykcje w gospodarce, a niektóre zdecydowały o kolejnym lockdownie.
  • W lipcu zaczęły się pierwsze wątpliwości co do przedłużenia koncesji dla jednego z najpopularniejszych prywatnych nadawcy w Polsce – stacji TVN i jej amerykańskiego właściciela. Wywołało to burzę, która do dziś nie ma jeszcze zakończenia. Zmiany mają sprawić, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadające media w Polsce będą musiały sprzedać swoje aktywa. W grudniu sejmowa większość przyjęła nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która uderza bezpośrednio w stację TVN24.
  • Rok 2021 przyniósł ogromny popyt na nieruchomości oraz kredyty mieszkaniowe. Deweloperzy wybudowali o wiele więcej mieszkań niż w ubiegłych latach.
  • Na początku października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych. Było to totalne zaskoczenie dla rynku, jaki samych analityków. Główna stopa procentowa poszła w górę o 40 pb. i wynosi 0,5 proc.
  • W listopadzie odnotowano znaczny wzrost cen artykułów spożywczych, w tym produktów tłuszczowych, cukru i warzyw. Do tego w górę poszybowały ceny benzyny oraz usługi i koszt energii elektrycznej oraz gazu. Po raz pierwszy od 2001 r. inflacja przebiła barierę 6 proc. i wyniosła 6,8 proc. Zaraz potem była już na poziomie 7,8 proc.
  • Pod koniec roku zatwierdzono  nowe taryfy na energię i gaz w 2022 r. Rachunki wzrosną średnio o 54% za gaz i 24% za energie elektryczną. Niestety analitycy prognozują, że szczyt inflacji czeka nas na wiosnę 2022 r.

Odpowiedzią rządu na skaczące do góry ceny jest tarcza antyinflacyjna oraz dodatek osłonowy będący jej elementem.